Yazı dizisi 1. Bölüm: Neden Golang ?

Golang - Bedsclick

Golang - Bedsclick

 

Bir IT şirketi, sipariş olmayan bir ürün çıkarmaya karar verdiğinde daha özgür davranır. Zira terzi kendisine yeni bir takım elbise yapmaya karar vermiş. Kendimize önce şunu sorduk: bedsclick.com'un farkı ne olacak? Teknolojimiz dedik. Madem yeni bir işe daha kalkıştık, o halde diğer ürünlerden ayrışacağımız en önemli nokta burası olmalı.

Önceliğimizi hız ve güce verdik. Sektöre baktık. Dataları inceledik. Veriye nereden ulaşıp nasıl sunacağımızı anlamaya çalıştık. Unify edilmiş bir datanın olmadığını, henüz standartlarının oluşmadığını görünce işimizin zor olduğunu farkettik. Belki yüzlerce kurala göre yorumlanmayı bekleyen milyonlarca data ile cebelleşmek gerekecekti. Hepimizin bildiği gibi C, C++, Java, Python vb. bir çok farklı programlama dili ve teknolojinin farklı avantaj ve dezavantajları var. Bu farkları küçük yada az yüklü projelerde hissetmeyebilirisiniz. Ancak büyük projelerde mutlaka kendini hissettirir. Sonra sorduk: “Big data ile en çok kim uğraşıyor?” Elbette Google. "O halde rehberimiz belli” dedik ve tahtaya yazdık: Dil: Golang!

Dilimize karar verdikten sonra öğrenme sürecimiz başladık, zira daha önce Golang ile geliştirdiğimiz başka bir proje yok. Ekip öğrenme konusunda yetenekli olduğundan bu süreç fazla zaman almadı.

Golang’i seçmemizdeki neden elbette ki yalnızca Google’ın geliştirip kullanıyor olması değildi. Dilin kendine has diğerlerinde olmayan yetenekleri, bedsclick.com proje listemizdeki uygulamalarımızda elimizi hızlandıracak, kaynak tüketimi konusunda çok cimri olduğundan, mütevazi kaynaklarımızı verimli kullandıracak, “fikrimiz” geldiğinde önümüzü açacaktı -ki şimdiye kadar tam olarak da böyle oldu. Örneğin concurrent 100K request’e cevap verebilen ve VPS içinde ayrılmış mütevazi kaynaklarla çok hızlı çalışan API servislerimiz var  ; )

Diyeceksiniz “Böyle cesurca bir kararı dört paragrafda anlatabilecek kadar basit mi aldınız?” Bakınız: Think Simple! : )